W dzisiejszym artykule znajdziesz porównanie dwóch najbardziej znanych markek wyciskarek wolnoobrotowych: Kuvings C9500 oraz Hurom H-AA. Postaram się również doradzić, które urządzenie lepiej sprosta Twoim potrzebom.
Przeczytaj też o najnowszej wyciskarce Kuvings EVO820
Na rynku jest mnóstwo wyciskarek. Jednak jeśli interesujesz się tematem wyciskarek wolnoobrotowych, to zapewne już wiesz, że prym na tym polu wiodą dwaj producenci: Kuvings i Hurom. Modele wyciskarek wypuszczane przez nich na rynek cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony konsumentów (głównie ze względu na największą liczbę pozytywnych opinii i rekomendacji, ale nie tylko). Obie marki słyną z bardzo dobrych wyciskarek wykonanych z najwyższej jakości komponentów. Oferują swoje produkty w segmencie wyciskarek premium (również cenowo jest to podobna półka, jednak zawsze warto porównać cenę). Jak więc dokonać właściwego wyboru? Najprościej będzie porównać obie wyciskarki, zwracając uwagę na ich główne zalety i wady, bo nie ma wyciskarek doskonałych 🙂
Zachęcam Cię też do przeczytania niezależnego rankingu wyciskarek stworzony na podstawie 1400 opinii Konsumentów na Ceneo.
Mam nadzieję, że artykuł który przygotowałem pomoże Ci w dokonaniu wyboru Hurom czy Kuvings? Poniżej znajdziesz opisy modeli Kuvings C9500 oraz Hurom H-AA. W tekście skupiłem się głównie na detalach, które różnią oba urządzenia, ale też podejście do serwisu.
Bez względu jakiego wyboru dokonasz zawsze kupuj wyciskarkę u autoryzowanego dystrybutora. Na rynku pojawiły się sklepy, które podłączają się pod autoryzowane sklepy sprzedając produkty marki Kuvings czy Hurom bez polskiej gwarancji i bez polskiego serwisu co na dłuższą metę oznacza kłopoty.
Zawsze się upewnij czy sklep ma certyfikat lub oznaczony jest jako oficjalny / autoryzowany dystrybutor i jak długo firma jest na rynku – rok czy kilka lat.
Jeśli sklep ma zaniżoną cenę lub bardzo krótką gwarancję (np. 2 lata), powinno to zwrócić Twoją uwagę.
Kuvings C9500 – wyciskarka, która inicjuje zmiany na rynku
Model Kuvings C9500 to następca świetnej wyciskarki B6000. C9500 został wyposażony w szereg innowacji i nowych technologii, ponownie wyznaczając standardy na rynku wyciskarek wolnoobrotowych na całym świecie. To przecież nikt inny jak Kuvings wprowadził jako pierwszy na świecie duży wlot na całe owoce i warzywa. Inne firmy starają się wprowadzać w swoich urządzeniach duży wlot, ale do tego potrzebny jest bardzo mocny silnik i najwyższej jakości elementy urządzenia.
Uwaga: W Polsce zakupisz ją pod nazwą “C9500”. Jeśli robisz zakupy za granicą, możesz w niektórych krajach zamiast tego spotkać model C7000, pod którym kryje się dokładnie to samo urządzenie.
Dla osób, które nigdy nie interesowały się wyciskarkami, cena urządzeń klasy premium może wydawać się wręcz zaporowa. Jednak za sporą ceną idzie również bardzo wysoka jakość. Potwierdza to sam producent. Kuvings oferuje aż 10 lat gwarancji na całe urządzenie! To naprawdę wyjątkowa oferta, prześcigająca propozycję konkurencji.
Hurom oferuje bowiem 10 letnią gwarancję, jednak tylko na silnik. Pozostałe części objęte są standardowo 2 letnią gwarancją (8 dodatkowych lat jest po rejestracji produktu w ciągu 30 dni od zakupu). Warto zwrócić uwagę, że nawet po rejestracji w przypadku awarii jakiejś części Huroma, otrzymujemy po jej wymianie już tylko 12 miesięcy. Więc jeśli pęknie Ci sito po 2 latach użytkowania i Hurom odeśle nowe, masz już na nie tylko 1 rok gwarancji
Plus dla Kuvings’a.
Trzeba wspomnieć, że z ewentualną realizacją gwarancji nie będziesz miał żadnych problemów. Kuvings to solidna i bardzo stabilna marka o ugruntowanej na rynku pozycji. Ich produkty są szeroko dostępne, a części do wyciskarek można nabyć w wielu autoryzowanych sklepach, również online.
Wyciskarka Kuvings C9500 wyróżnia się innowacyjną komorą wsadową. Otwór, który został w niej umieszczony posiada szerokość aż 7,5 centymetra. Mamy tu więc do czynienia z najwygodniejszą komorą wsadową na rynku. Kuvings połączył duży otwór i z bardzo mocnym 240 watowym silnikiem. Kuvings jest w stanie poradzić sobie z naprawdę dużymi kawałkami owoców i warzyw. Co takie rozwiązanie oznacza dla Ciebie? Wygodę i oszczędność czasu. Nie musisz już kroić składników na drobne porcje lub popychać produktów temperem – po prostu wrzucasz je do wyciskarki, a maszyna zajmuje się resztą. Dodatkowo konstrukcja ślimaka w Kuvingsie najpierw miażdży produkty, a następnie wyciska. Ślimak Huroma tnie produkty i wyciska. To również istotna różnica, która ma znaczenie.
Bardzo mocną zaletą modelu C9500 jest jego silnik – wspomniałem już o tym, że został on objęty 10 letnia gwarancją, jak również, że charakteryzuje się wysoką mocą. Możemy dopisać Kuvingsowi jeszcze jeden plus: za to, że jako producent sam produkuje silniki do własnych produktów. W przypadku Huroma proces produkcji leży po stronie innych wykonawców.
Nowi użytkownicy wyciskarek często zniechęcają się przy czyszczeniu urządzenia. Sam nie przepadam za tą czynnością, muszę jednak przyznać, że wyciskarkę Kuvings myje się szybko i sprawnie – głównie dzięki kilku zabiegom producenta:
-
-
ograniczenie ilości oraz konstrukcja niektórych elementów (np. maksymalne uproszczenie budowy dołu misy na sok)
-
-
-
aż trzy dedykowane szczotki do czyszczenia, w tym specjalna szczotka obrotowa, która znacznie ułatwia mycie sita
-
-
oddzielna uszczelka wbudowana pod sitem, a nie w misie znacznie ułatwia czyszczenie
Samo użytkowanie wyciskarki jest również łatwe i przyjemne. Kuvings C9500 pracuje cicho (poziom hałasu to ok. 40-50 dB), a przy tym wykonuje zaledwie 60 obrotów na minutę dzięki czemu sok jest wyciskany dokładnie, bez nagrzewania (podobnie jak w przypadku Huroma). W mig przygotujesz więc świeże soki, a nawet i smoothies (po dokupieniu specjalnej przystawki).
Hurom H-AA Alpha- najnowszy model od Hurom’a
Flagowy model w rodzinie Hurom i bezpośrednia konkurencja dla Kuvingsa. Model H-AA, jak już wcześniej wspomniałem, również został opatrzony 10 letnią gwarancją na silnik, oraz 2 letnią gwarancją na pozostałe części. Tutaj mała niespodzianka. Jeśli chcesz wymienić jakiś element wyciskarki (np. górną pokrywę lub uszczelki), będziesz musiał odesłać cały sprzęt do serwisu. Trochę niezrozumiałe. Dlaczego, aby wymienić uszczelkę trzeba wysyłać cały sprzęt? Na szczęście kurier jest na koszt firmy. Sam wymieniałem uszczelki w wyciskarce Kuvings i w ciągu 1 dnia otrzymałem je do domu, bez wysyłania sprzętu. Wymiana uszczelki powinna przecież zająć kilka sekund…
Aktualizacja – firma Hurom zrezygnowała z konieczności odsyłania całego sprzętu w celu wymiany zwykłej uszczelki. Teraz uszczelki można kupić w sklepie. To z pewnością ukłon w stronę klienta, ale też dostosowanie się do konkurencji…
Tam, gdzie u Kuvingsa znajdziesz największą zaletę, u Huroma spotkasz największą wadę. Wlot na produkty. Hurom H-AA posiada jeden z najmniejszych wlotów na rynku. zdaniem eksperta John’a Kohl, model H-AA posiada najmniejszy wlot w wyciskarce pionowej na rynku! Niestety, wszystkie owoce i warzywa trzeba przed wyciskaniem pokroić na niewielkie kawałki, co wydłuża czas przygotowania jednego soku o nawet kilka minut. Dodatkowo mały wlot oznacza, że wyciskarka nie zawsze „wciągnie” sama np. marchew. Potrzebne będzie użycia popychacza…
Skoncentrujmy się jednak na funkcjonalności. Pierwszy punkt na korzyść Huroma: jest nieco lżejszy od Kuvingsa (5,3 kg vs 6,4 kg). Wynika to pewnie z budowy oraz mocy silnika. Hurom ma mniejszy otwór wsadowy i słabszy silnik przez co jego waga jest mniejsza. To może być dla Ciebie ważne, jeśli planujesz często przemieszczać wyciskarkę w obrębie kuchni (np. chowając ją do szafki) lub zabierać w podróże.
Kolejny punkt dla Huroma: odrobinę drobniejsze sito, wyciska bardzo klarowny sok (nieco klarowniejszy niż w Kuvings, który również wyciska klarowny sok), a dzięki któremu uzyskasz go nieco więcej niż w przypadku Kuvings’a. Dokładnie 5% więcej, więc różnica w uzyskanej ilości soku nie jest porażająca. Wynika to z faktu, że drobne sito nie przepuszcza miąższu do soku. Producent dołącza jednak w zestawie zapasowe sito o większych oczkach, dzięki któremu uzyskasz sok z większą zawartością miąższu. Plus dla Huroma.
Czyszczenie wygląda podobnie jak w modelu Kuvingsa – w zestawie znajdziesz 2 dedykowane szczotki, które pomogą Ci dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Brak dodatkowej szczotki obrotowej oraz więcej wypukłych elementów w urządzeniu sprawia, że mycie jest nieco trudniejsze niż w przypadku Kuvings’a. Plus dla Kuvings’a.
Nie mam zastrzeżeń co do głośności i szybkości pracy wyciskarki – Hurom H-AA pracuje z prędkością 43 obortów na minutę (podobnie jak większość wyciskarek wolnoobrotowych pionowych jest to przedział 40-70 obr/min). Czas przygotowania soku jest jednak wydłużony ze względu na konieczność krojenia owoców i warzyw i nieco więcej zakamarków do mycia.
Podsumowanie: Kuvings czy Hurom – jaką wyciskarkę wybrać?
Oba opisane modele wyciskarek ukazały się na rynku w 2016 roku. Mają podobne wyposażenie, wysokiej jakości elementy oraz możliwość wyciskania zdrowych soków z nawet najtwardszych warzyw i owoców. Należy przy tym dodać, że obydwie wyciskarki wyciskają sok super jakości co odróżnia je od tańszych wyciskarek na rynku.
Powyższe porównanie to moja opinia oparta w pewnej części na recenzji John’a Kohl – entuzjastę wyciskania zdrowych soków, który porównuje wyciskarki od wielu lat i uznawany jest za międzynarodowego eksperta w recenzjonowaniu wyciskarek i blenderów (pełne porównanie Kuvings vs Hurom do obejrzenia poniżej).
Mimo wielu podobieństw, mamy też różnice, które sprawiają, że ja osobiście (podobne zdanie ma w tym przypadku John’a Kohl) wybrałem wyciskarkę Kuvings C9500. Przeważające zalety to:
-
-
gwarancja (10 letnia) na całe urządzenie
-
-
- szybszy serwis, możliwość zakupu części bez konieczności wysyłania wyciskarki do serwisu
-
-
bardzo duży wlot na warzywa i owoce (znacznie szybsze robienie soku)
-
-
-
optymalna konstrukcja misy na sok, która bardzo łatwo się czyści
-
- dodatkowe sito do robienia smoothie, które pozwala przygotowywać koktajle (brak takiej opcji w Huromie)
To wystarcza, by Kuvings w codziennym użytkowaniu zapewniał większy komfort niż Hurom H-AA Alpha. Nie będę jednak odradzał zakupu Huroma, ponieważ stanowi alternatywę dla produktów Kuvingsa. Zarówno Hurom jak i Kuvings to dobre, sprawdzone firmy. Jest kilka szczegółów na plus i minus, które opisałem. Również wygląd może zaważyć na ostatecznym wyborze, ale to już sprawa subiektywna.
Argumentem kluczowym do podjęcia ostatecznej decyzji – Kuvings czy Hurom, może w tym przypadku okazać się cena. Jeżeli obydwa sprzęty są porównywalnej jakości, robią świetny sok to ważnym argumentem, który należy wziąć pod uwagę jest… cena. Hurom H-AA Alpha kosztuje 2590 1325 złotych. Na moment pisania artykułu cena wyciskarki Kuvings C9500 to 2290 1990 złotych (w autoryzowanych sklepach Kuvings).
Kuvings czy Hurom? Decyzja zawsze należy do Ciebie.
Jeśli zdecydujesz się na zakup wyciskarki Kuvings, nie zapomnij użyć kodu rabatowego dedykowanego dla Czytelników mojej strony. Wystarczy przy zakupie wpisać kod:
SOKOMANIA
i uzyskać aż 250 złotych rabatu na najnowszą, flagową wyciskarkę Kuvings EVOLUTION i blender Vacuum).
Życzę dobrego wyboru i dużo zdrowych soków!