Wyciskarka Hurom One Stop vs. Kuvings EVO820. Test i porównanie.

Huron One Stop

W ostatnim artykule przyjrzeliśmy się najnowszemu modelowi wyciskarki z dużym wlotem Kuvings EVO820. Dziś zapraszam na recenzję konkurencyjnej wyciskarki wolnoobrotowej Hurom One Stop (H-AI). Postaram się pokrótce przedstawić najważniejsze zalety sprzętu, oraz porównać jego możliwości do Kuvings’a.

Wygodniejsze wyciskanie soku

Sam producent reklamuje model One Stop jako wyciskarkę rewolucyjną. Czy rzeczywiście tak jest? Na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to standardowa propozycja. Design mocno odbiega od poprzednich modeli, jest zdecydowanie bardziej nowoczesny.

Uwagę szczególnie może przykuć górna konstrukcja, w której nie znajdziecie zwyczajnego wlotu na warzywa i owoce. Zamiast niego, na górze urządzenia znajduje się duży zasobnik na składniki, który odrobinę przypomina dzbanek, np. taki jak w ekspresie 😉

Modyfikacja zasobnika pozwala na „załadowanie” do pojemnika znacznie większej ilości składników na raz, w odróżnieniu do innych wyciskarek od Huroma. Co oznacza dla użytkownika takie rozwiązanie? Jak duży podajnik ma się do flagowego modelu Kuvings Evolution?

wyciskarka hurom one stop z dużym podajnikiem na składniki

„Pokrój, wrzuć i zamknij”

Różni producenci sprzętów do wyciskania soków przyzwyczaili nas, że na górze urządzenia znajduje się standardowy otwór, przez który po kolei należy wrzucać owoce lub warzywa do wyciskarki. Jest to problematyczne w wyciskarkach z mniejszym otworem, gdyż składniki trzeba kroić na małe kawałeczki i wrzucać jeden po drugim do wyciskarki co zajmuje sporo czasu…

Przy wyciskarce trzeba stać, i czekać na to, żeby móc dodać kolejną porcję składników. W Hurom One Stop sprawa częściowo została rozwiązana… ale tylko częściowo.

Zasobnik posiada pokrywę zabezpieczającą – po jej otworzeniu zyskacie dostęp do bardzo szerokiego (12 cm) otworu wsadowego na warzywa i owoce. I chociaż kierunek producenta jest bardzo dobry, aby w końcu zastosować w swoich wyciskarkach duży wlot tak jak zrobił to Kuvings, to jednak nie do końca Hurom  postawił na możliwość wyciskania soku z całych warzyw i owoców jak w przypadku Kuvings’a.

Wszystkie składniki na sok należy pokroić na mniejsze kawałki, następnie umieścić w zasobniku i ponownie zamknąć pokrywę.  Co ro daje? Otóż to, że można pokrojone składniki wrzucić do dużego otworu wyciskarki i pozwolić wyciskarce na zrobienie reszty. Tylko, że szczególnie twarde składniki trzeba kroić na kawałki…

Porównanie wyciskarek wolnoobrotowych Hurom One Stop i Kuvings EVO820

Po umieszczeniu pokrojonych składników w górnej komorze wsadowej urządzenie rozpocznie pracę, przygotowując sok już bez naszej ingerencji. Po kilku minutach (zależnie od wybranych składników) wyciskarkę można wyłączyć, a porcję soku rozlewać do szklanek prosto z wyciskarki.

Na czym dokładnie opiera się technologia One Stop ? Jej sekret tkwi w dwóch typach ostrzy, oraz w wyprofilowanym wnętrzu. Dzięki temu owoce i warzywa są dokładnie rozdrabniane i płynnie przenoszone w dół, do dolnej misy. Z moich obserwacji wynika, że cały proces odbywa się bez przeszkód przy dobrze przygotowanych składnikach.

No i właśnie tutaj pojawia się kłopot.

W przypadku miękkich owoców i warzyw ostrze w pojemniku daje radę i bez problemu tnie składniki na drobniejsze kawałki i wyciska z nich sok. Problem zaczyna się w momencie, kiedy chcesz zrobić sok z marchwi, buraka, selera, etc. Wówczas sam musisz pokroić składniki na drobne kawałki, gdyż wyciskarka nie poradzi sobie z całą marchewką czy pietruszką… Takie same spostrzeżenia mają też inni użytkownicy One Stop’a, wystarczy zapoznać się z opiniami.

Hurom One Stop dobrze sprawdza się w wyciskaniu soków z miękkich składników, twarde trzeba i tak pokroić na drobniejsze kawałki.

Możliwość modyfikacji wedle potrzeby

Komora wsadowa One Stop to najbardziej rewolucyjny element nowej wyciskarki Huroma. Jeśli jednak z jakiegoś powodu wolelibyście używać tradycyjnej komory wsadowej, to jest taka możliwość 🙂 Producent umożliwia zakup klasycznej, podwójnej komory, która pozwala ciągłe dodawanie składników w trakcie wyciskania soku. Niestety – otwór wsadowy w dodatkowej komorze nie jest zbyt szeroki. Jest ona także dostępna wyłącznie jako wyposażenie dodatkowe (trzeba ją dokupić osobno, poza zestawem). Uważam takie rozwiązanie za mało korzystne.

Prosty i przyjemny design

Hurom One Stop z całą pewnością jest przyjemny dla oka, to trzeba przyznać. Widać, że wyciskarka została zaprojektowana z dużą dbałością o detale. Nietrudno będzie wpasować ten sprzęt do dowolnej kuchni – producent zostawia nam do wyboru aż cztery wersje kolorystyczne (niebieska, czerwona, różowe złoto, platynowa). Każda z nich opiera się o pionowy design – pojemnik na miąższ znajduje się bowiem tuż pod główną misą wyciskarki, co pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości przestrzeni na blacie (jak również wpływa pozytywnie na aspekt wizualny).

Kolorowa obudowa stylizowana jest na aluminium, co w połączeniu z „dymionym” tworzywem (komora wsadowa, pojemnik na miąższ) tworzy naprawdę zgrany duet. Mi bardzo przypadło do gustu również ładne i dobrze wyeksponowane pokrętło sterujące – nie tylko dodaje wyciskarce uroku, ale także jest bardzo wygodne w użyciu.

Na pochwałę zasługuje również projekt komory One Stop, która została wyposażona w bardzo praktyczny uchwyt i bezpieczne zamknięcie – urządzenie nie uruchomi się, jeśli górna komora pozostanie niedomknięta. Z pewnością zwiększa to bezpieczeństwo użytkowników, a także minimalizuje ryzyko zabrudzeń w kuchni. Ze względu na specyfikę pracy wyciskarki, zasobnik na owoce i warzywa nie może zostać przepełniony. Zapobiegają temu wyraźne oznaczenia graficzne, które znajdziecie na zewnątrz komory.

hurom one stop

Czyszczenie Huroma

Wyciskanie soku tylko i wyłącznie w płaszczyźnie pionowej z pewnością sprzyja czyszczeniu urządzenia. Nie znajdziecie tutaj specjalnego kanalika do odprowadzania miąższu, który bywa trudny do domycia. Resztki warzyw i owoców przenoszone są płynnie do dolnego zbiornika, znajdującego się tuż pod misą. Po zakończonym wyciskaniu pojemnik można łatwo wysunąć i dokładnie umyć.

Sama misa typu Alpha Plus również jest łatwiejsza w montażu – znajdziecie tu takie usprawnienia jak integracja z wałem napędowym, proste nakładanie ślimaka czy też wyjmowana wewnętrza zębatka. Trzeba jednak zaznaczyć, że dodatkowy pojemnik z nożami tnącymi składniki to również więcej elementów do mycia.

Dodatkowe informacje

Co jeszcze powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na zakup Hurom One Stop? Wyciskarka ma moc 200W, posiada również szereg zabezpieczeń (blokada kapania, bieg wsteczny). Pojemnik naczynia na sok ma pojemność 0,5l, co pozwala przygotować na raz co najmniej 2 porcje soku. Na wyciskarkę obowiązują 10 lata gwarancji po rejestracji produktu (bez rejestracji 10 lat jest tylko na silnik, 2 lata na pozostałe części).

Hurom One Stop czy Kuvings EVO820?

Co je łączy? Duży wlot na składniki, ale tylko z pozoru. W Huromie możesz jednorazowo załadować więcej składników do 12 cm wlotu i pozwolić urządzeniu zrobić resztę, ale nie możesz wrzucać do niego np. całych marchewek. Przed wyciskaniem soku musisz pokroić niektóre składniki na drobne kawałki podobnie jak w przypadku wyciskarek z wąskim wlotem.

Kuvings natomiast posiada 8,2 cm do którego możesz wrzucać zarówno całe jabłka, pomarańcze, jak też całą marchew, pietruszkę, a nawet mniejszego buraka. Nie ma potrzeby krojenia wszystkiego na drobne kawałki, a przecież taki powinien być główny atut dużego wlotu.

Hurom daje 10 lat gwarancji na silnik i 4 lata na pozostałe części (po zarejestrowaniu produktu). Kuvings daje 10 lat na wszystko.

Jakość soków w obydwu wyciskarkach jest na bardzo wysokim poziomie. Również użyte części zarówno w Huromie i Kuvingsie są wolne od szkodliwych bisfenoli (BPA Free) i wyprodukowane z najwyższej jakości materiałów (ultem tritan).

Cena Huroma One Stop jest wszędzie taka sama – 2190 zł. Kuvings EVO820 kosztuje 2390 zł, a używając kodu rabatowego SOKOMANIA możesz ją kupić w bardzo dobrej cenie. Dodatkowo otrzymujesz zestaw sit do lodów i koktajli gratis! (oferta limitowana do wyczerpania się zapasów).

Pamiętaj, żeby kupować tylko u autoryzowanego dystrybutora, aby wyciskarka została objęta polską gwarancją i serwisem!

Hurom One Stop – czy warto kupić?

Jest to jedna z ciekawszych propozycji, jakie ostatnio pojawiły się na rynku, może nie rewolucja, ale z pewnością solidny sprzęt. Na plus przemawia na pewno piękny design, wysoka jakość wykonania oraz bardzo łatwy montaż. Również jakość soków jest świetna, ale to standard przy tej klasie urządzeniu. Wyciskarka jest cicha i wydajna.

Główną zaletą (a jednocześnie wadą) urządzenia jest komora One Stop. Z jednej strony można włożyć do niej składniki, włączyć wyciskarkę, a sok „zrobi się sam”. Z drugiej strony owoce i warzywa wymagają wcześniejszego przygotowania –  muszą zostać pokrojone przed włożeniem ich do zasobnika co w rzeczywistości nie przyspiesza wyciskania soku. W wyciskarce Hurom One Stop nie wyciśniesz całego jabłka czy całej marchewki pomimo bardzo dużego wlotu. Po prostu w środku pojemnika na składniki jest ostrze, które skutecznie uniemożliwia wkładanie większych składników. Również marchew musi być pokrojona na mniejsze kawałki, any urządzenie nie zacinało się podczas pracy.

Można oczywiście zastosować dodatkową górną pokrywę, która w rzeczywistości zamienia One Stop’a w tradycyjną wyciskarkę z wąskim wlotem… Tylko po co?

Czy użytkowanie komory One Stop będzie dla was wygodne? Na to pytanie musicie sobie odpowiedzieć sami 🙂 Ja zdecydowanie wolę tradycyjne rozwiązanie, które wymaga wprawdzie bieżącej obsługi wyciskarki, jednak ogranicza krojenie składników do minimum (tak jak np. w ostatnio opisanym modelu Kuvings EVO820). Potrafię sobie jednak wyobrazić, że dla części użytkowników rozwiązanie zastosowane w modelu One Stop będzie bardziej komfortowe. Z całą pewnością Hurom One Stop sprawdzi się tam, gdzie dominować będą soki owocowe.

Czy mieliście okazję przetestować model Hurom One Stop? Zapraszam do dzielenia się wrażeniami w komentarzach.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *