Kuvings czy SKG? Zwycięzca może być tylko jeden.

kuvings vs skg

Kuvings czy SKG? To bardzo często zadawane pytanie wśród osób szukających wolnoobrotowej wyciskarki do soku. Dwóch różnych producentów, zbliżone parametry, różna cena. Czy tańsza wyciskarka SKG różni się tylko ceną? Postanowiłem przyjrzeć się bliżej modelom 2088 (SKG) i B6000 (Kuvings), oraz porównać ich działanie. Zapraszam do lektury!

Kuvings kontra SKG – najważniejsze fakty na początek

Zanim przejdę do porównania obydwu wyciskarek, chcę wprowadzić Cię w temat i przedstawić kilka faktów na temat konkurencyjnych modeli. Kuvings oczywiście od lat wiedzie prym w tej branży. Zaufanie użytkowników zaskarbił sobie głównie dzięki modelowi B6000, który wyznaczył nowe standardy dla pozostałych producentów. Elementy wyróżniające to urządzenie to przede wszystkim bardzo duży wlot na warzywa i owoce, długa gwarancja na całe urządzenie, bardzo mocny silnik oraz wysoka jakość wszystkich komponentów. W 2016 Kuvings ponownie „zatrząsł” rynkiem, wypuszczając ulepszoną wersję modelu B6000, czyli model Kuvings C9500.

Inni producenci nie chcąc zostać w tyle, starają się „dogonić” Kuvingsa kopiując rozwiązania. Modele B6000 oraz C9500 często stanowią wzór dla pozostałych marek, szczególnie w kwestii dużego wlotu, który jako pierwszy na świecie w swoich wyciskarkach zaimplementował Kuvings. Nie inaczej jest w przypadku SKG. Ten producent wypuścił na rynek model 2088, czyli wyciskarkę, która jest łudząco podobna do modelu B6000 i C9500 od Kuvingsa. Premiera SKG 2088 miała miejsce później niż model B6000, nie ma więc wątpliwości, kto czym się tu inspirował.

Nie ma nic złego w tym, by wzorować się na sprawdzonych rozwiązaniach i uwzględniać w swoich produktach innowacje, które podbiły serca konsumentów. Mam jednak wrażenie, że SKG poszło tu drogą na skróty, chcąc reklamować swoje urządzenia w ten sam sposób co Kuvings… Jednocześnie oferując dużo niższą jakość. Wprawdzie cena SKG 2088 jest niższa, ale czy w przypadku urządzenia, które ma służyć przez nawet kilkanaście lat cena jest głównym wyznacznikiem? Moim zdaniem nie.

W poniższym porównaniu uwzględniam model SKG 2088 oraz Kuvings B6000. Nie włączam do porównania modelu C9500 od Kuvingsa, ponieważ to nie on stanowił pierwowzór dla SKG, poza tym C9500 jest najnowszym, jeszcze bardziej zaawansowanym urządzeniem, więc trudno porównywać go do wyciskarki SKG 2088. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o najnowszej wyciskarce Kuvingsa, sprawdź ten artykuł.

Kuvings B6000 – bestsellerowa wyciskarka 

Kuvings B6000 vs SKG 2088O Kuvingsie napisałem na tym blogu już całkiem sporo – zarówno o modelu B6000, jak i jego następcy. Na potrzeby porównania przypomnę jednak szybko, jakie są jego najważniejsze cechy:

  1. Innowacyjny model, który szybko podbił rynek wyciskarek wolnoobrotowych, wyciskarka numer 1 według Choice Magazine
  2. Mocny 240 watowy silnik, który radzi sobie z naprawdę twardymi warzywami i owocami
  3. Bardzo duży otwór na składniki – w większości przypadków nie ma potrzeby krojenia ich na mniejsze kawałki
  4. Całe urządzenie zostało zaprojektowane oraz wykonane w Korei (Kuvings ma własne fabryki, w których sam produkuje komponenty)
  5. Ekran do soku jest „gęsty” – przepuszcza mało miąższu, dzięki czemu soki są klarowne
  6. Cała wyciskarka jest bardzo łatwa w czyszczeniu i składaniu
  7. Producent zapewnia pełną 10 letnią gwarancję (zarówno na silnik, jak i na pozostałe elementy)

Dodatkowo warto wspomnieć, że model B6000 należy do cichych wyciskarek. Poziom hałasu utrzymuje się w okolicach 40-50 dB, co jest naprawdę świetnym wynikiem.

SKG 2088 – alternatywa dla wyciskarek z szerokim wlotem

skg 2088 w porównaniu z wyciskarką KuvingsModel SKG pojawił się na rynku jakiś czas po premierze modelu Kuvings B6000. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że obie wyciskarki oferują dokładnie te same korzyści. Podobieństwo widoczne jest po szybkim przejrzeniu specyfikacji; Moc 240 W, duży otwór wsadowy (7,5 cm), prędkość 60 obrotów na minutę, podobna budowa ślimaka, możliwość nieprzerwanej pracy przez 30 minut. Wszystkie kluczowe cechy pokrywają się w obu omawianych wyciskarkach. Główna różnica tkwi w kosztach: SKG oferuje swoje urządzenie w cenie niższej o kilkaset złotych. Jednak czy to jedyna rozbieżność?

Na początek chcę zwrócić Twoją uwagę na miejsca wykonania obu urządzeń. Jak już wcześniej wspomniałem, Kuvings produkuje swoje wyciskarki w Korei, korzystając z własnych laboratoriów i fabryk. SKG zdecydowało się na produkcję w Chinach. Co jednak ważne, na rynku możesz spotkać wyciskarki które wyglądają niemal identycznie jak model 2088 od SKG – mam tu na myśli wygląd poszczególnych elementów, takich jak główna misa, ślimak itd, jednak o znacznie niższej jakości materiałów. Warto więc zwracać na to uwagę przy zakupie.

Wszystkie elementy modelu 2088 wyglądają i działają podobnie jak te u Kuvingsa, jednak po wzięciu ich w dłoń czuć inną jakość (na niekorzyść SKG). Mam tutaj na myśli komponenty wykonane np. z plastiku lub silikonu – w tym wypadku łatwo stwierdzić, które z nich wydają się być solidne. Konstrukcja niektórych elementów wyciskarki SKG (np. wystający element w misie na sok) może nieco wydłużyć mycie wyciskarki. Korek niekapek w Kuvings wykonany jest w całości z silikonu, podczas gdy w SKG część silikonowa przymocowana jest śrubą co w kontakcie z sokiem może z czasem „zachodzić”.

Plus należy się SKG za oferowaną gwarancję; wynosi ona 10 lat na silnik, oraz 5 lat na pozostałe elementy, więc całkiem nieźle. Choć nie jest to tak imponująca oferta jak u Kuvingsa, to i tak przerasta część konkurencji i może stanowić czynnik decydujący o zakupie.

Jak sprawdza się wyciskarka SKG 2088 podczas pracy? Duży otwór sprawia, że większość owoców i warzyw można wrzucić do środka bez krojenia. Sok powstaje stosunkowo szybko, a pozostała ze składników pulpa jest dość sucha, by stwierdzić, że urządzenie jest dokładne i efektywne. Tym, co może przeszkadzać użytkownikom jest poziom hałasu. Według obietnic producenta utrzymuje się on na poziomie ok 60 dB (a więc 10-20 dB więcej niż Kuvings). Podczas pracy wyciskarki można usłyszeć więcej nieprzyjemnych i skrzypiących dźwięków, które mogą być drażniące.

Finalnie uzyskany sok jest smaczny, ale… zawiera całkiem dużo pulpy. Niewielkie ilości miąższu w soku nie stanowią problemu jeśli taki sok właśnie lubisz, jednak zbyt duża jego ilość może przeszkadzać. Jeśli lubujesz się w sokach zupełnie klarownych, wyciskarka SKG może nie sprostać Twoim wymaganiom. Jest jeszcze jedna ważna rzecz, więcej pulpy w soku = mniej soku z tej samej ilości produktów, czyli wyciskarka jest mniej wydajna.

Kuvings czy SKG? Jaką wyciskarkę wybrać?

Mam nadzieję, że to porównanie pomoże podjąć Ci dobrą decyzję przy zakupie wyciskarki. Jak widzisz, oba modele mają sporo zalet, jednak Kuvings wygrywa pod kątem jakości wykonania sprzętu, czasu mycia oraz dłuższej gwarancji. Dzięki niemu uzyskasz też bardziej klarowny i miły dla podniebienia sok. Model SKG 2088 nadal będzie dobrym wyborem, jeśli masz niższy budżet lub chcesz wyciskać sok raz na jakiś czas – jednak z pewnością w wielu miejscach nie dogodni Kuvingsa B6000 (ani tym bardziej C9500) na rynku.

1 komentarz do “Kuvings czy SKG? Zwycięzca może być tylko jeden.”

  1. Mam wyciskarkę SKG. Po trzech latach użytkowania wyrobiło się kółko zębate zrobione ze zbyt miękkiego plastiku, i przez taki drobiazg używanie wyciskarki stanowi problem. Nie obraca się koszyk, przez co sok nie jest zgarniany i wycieka poza misę. Prosiłam serwisanta o przysłanie tej części, ale nie doczekałam się odpowiedzi. Mam wysłać całą kurierem. Wydałam 1500zl. na bubel właściwie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *