Dlaczego zmieniłem wyciskarkę Kuvings B6000 na najnowszy model C9500? Powód jest prosty. Liczyłem, że wprowadzone usprawnienia przez inżynierów z firmy Kuvings sprawią, że wyciskanie będzie jeszcze bardziej efektywne. I nie zawiodłem się. Wyciskarka Kuvings C9500 to najlepsza wyciskarka wolnoobrotowa (pionowa), którą miałem możliwość do tej pory testować. Nie ma w tym nic zaskakującego. Przecież to firma Kuvings jako pierwsza na świecie wymyśliła duży wlot i połączyła z bardzo mocnym 240 watowym silnikiem. Takie połączenie sprawia, że wyciskanie jest szybkie i przyjemne, a przecież o to chodzi. Pozostałe firmy w bardziej lub mniej udany sposób poszły za tym trendem. W końcu, aby osiągnąć sukces w branży naśladuje się najlepszych.
AKTUALIZACJA (marzec 2020): wyciskarka C9500 nadal jest dostępna na rynku, ale nowszym modelem jest Kuvings EVO820
Wyciskarka Kuvings C9500 – wyciskanie może być jeszcze bardziej efektywne
Starszy model Kuvings’a – B6000 bez problemu radził sobie z wyciskaniem twardych warzyw, owoców i zielonych liści. Najnowszy model radzi sobie z nimi jeszcze lepiej, szczególnie z zielonymi liśćmi, które wyciska „do ostatniej kropli”.
Wszystko za sprawą kilku ulepszeń, które zastosowano w wyciskarce C9500.
1. Ulepszony ślimak – z pozoru ślimaki w wolnoobrotowych wyciskarkach wyglądają identycznie. Ale tylko z pozoru. Jak w wielu przypadkach „diabeł tkwi w szczegółach”. Eksperci latami pracują nad konstrukcją takich elementów jak ślimak, który przecież odpowiada za miażdżenie i wyciskanie. Dlatego ślimaki, jeśli się im przyjrzymy, różnią się nie tylko wielkością i użytym materiałem. Przede wszystkim strukturą – odpowiednim umieszczeniem ząbków, wgłębień, ilością specjalnych „ostrzy”, które powodują, że wyciskanie soku jest przyjemne i szybkie. Lub też nie. Kuvings ulepszył ślimak stosując w nim specjalny otwór u nasady, dzięki czemu otrzymujemy mniej pulpy i jeszcze więcej soku.
2. Misa na sok i sitko – tutaj również zaszły zmiany w stosunku do poprzedniego modelu B6000. W misie usunięty został silikonowy regulator pulpy oraz uszczelka, która trafiła do sita. Usunięcie regulatora pulpy to bardzo dobry ruch. Sama misa została uproszczona do minimum. Mniej części, szybsze mycie i składanie.
3. Korek niekapek – wygląda znacznie lepiej. Podobnie jak w modelu B6000, również w wyciskarce C9500 po zamknięciu korka niekapka możesz mieszać pyszne soki. Takie jak lubisz.
4. Wygląd – wyciskarka Kuvings C9500 jest nieco smuklejsza niż jej poprzednik. Przełącznik jest moim zdaniem w bardziej intyicyjnym miejscu. Cóż mogę dodać. Najnowszy, flagowy model wyciskarki Kuvings prezentuje się naprawdę świetnie.
Wyciskarka Kuvings C9500 poza opisanymi zmianami zawiera te same parametry co model B6000. Ten sam mocny silnik, duży wlot na warzywa i owoce, szczotkę obrotową i standardową do jeszcze szybszego mycia.
Różnice w budowie między modelem C9500 i B6000 możesz zobaczyć w poniższym filmie.
Czy warto inwestować w wyciskarkę 2000 złotych, skoro na rynku można znaleźć podobną za połowę ceny?
No właśnie podobną. Dostaję w tej sprawie wiele pytań i jest to temat na kolejny post, jednak poniżej kilka podpowiedzi:
1. Jakość soku – czy chciałbyś pić sok, którego połowę stanowi pulpa? Tak się często dzieje w niektórych wyciskarkach. Sok jest słabszej jakości, bo zastosowane części nie są w stanie dokładnie wycisnąć soku. Dlatego otrzymujemy sok z bardzo dużą ilością pulpy. A przecież nie po to poświęcasz czas na wyciskanie soku, prawda? Mniej soku, mniej smaku, wyższy koszt produktów. Dobra wyciskarka zwróci się szybko.
2. Jakość materiałów – czasami wystarczy wziąć poszczególne elementy do ręki aby stwierdzić, że są wykonane z niskiej jakości materiałów. Możesz spotkać się z hasłami reklamowymi np. „BPA free”. Warto sprawdzić czy wszystkie elementy są zrobione z materiału wolnego od bisfenolu czy tylko jeden wybrany element, po to by móc użyć oznaczenia „BPA free”. Sprawdź to dokładnie. Przecież chodzi o Twoje bezpieczeństwo.
3. Szybkość robienia soków i mycie – większość Polaków nie zjada rekomendowanej ilości warzyw i owoców dziennie, a głównym tego powodem jest brak czasu. Sok z wyciskarki wolnoobrotowej to świetny sposób na dostarczenie dużej ilości składników odżywczych Twojemu organizmowi. Tylko czy będziesz mieć czas i motywację do wyciskania soków jeśli zajmie Ci to zbyt wiele czasu? Ilość elementów, jakość ich spasowania i sama konstrukcja wyciskarki sprawia, że albo wyciskanie zajmuje kilka minut, albo dużo więcej. Podobnie jest z myciem. Jeśli złożysz to w jedną całość otrzymasz odpowiedź, dlaczego jakość wyciskarki ma tak duże znaczenie.
4. Certyfikaty, patenty i nagrody – jeśli dany producent wyciskarek może się nimi pochwalić to dobry znak. Kuvings ma ich dziesiątki, w kraju i za granicą.
5. Gwarancja – na ile producent daje gwarancję na sprzęt? Na co daje gwarancję? Czy tylko na wybrane elementy czy też na całą wyciskarkę? Wyciskarkę kupujesz na długie lata, a nie na rok. Warto to sprawdzić
To oczywiście wybrane punkty, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do wyciskania soku. Mam jednak nadzieję, że będą pomocną wskazówką przy zakupie.
Pijmy świeżo wyciskane soki!