Wyciskarka do owoców i warzyw staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Dlaczego? Coraz bardziej dbamy o zdrowie, pijemy więcej soków z warzyw i owoców. Po co więc kupować wyciskarkę do owoców i warzyw skoro możemy w sklepie kupić gotowy sok? Czy wyciskarka jest lepsza od sokowirówki?
Kupowane, gotowe soki są pasteryzowane (no może poza tymi jednodniowymi), aby mogły długo stać na półkach sklepowych. Co to oznacza? Pasteryzacja oznacza podgrzewanie soków do wysokich temperatur, w których… cenne witaminy giną. Wystarczy 40 stopni Celsjusza, aby zniszczyć witaminę C. Kolejną istotną rzeczą jest fakt, że witaminy (oraz inne cenne składniki odżywcze) nie mogą stać długo, gdyż się ulatniają. Prawda jest taka, że soki z kartonika nie dostarczają nam aż tak dużo witamin jak mogłoby się wydawać. Poza tym często są dosładzane. Co więc zrobić, aby cieszyć się pełnowartościowym sokiem warzywnym lub owocowym?
Wolnoobrotowa wyciskarka do owoców i warzyw – jak wybierać?
Wyciskarka do owoców i warzyw to świetna inwestycja w zdrowie. Świeżo wyciskane soki dostarczają dużą (stężoną) dawkę cennych składników odżywczych, które trudno jest dostarczyć jeśli nie spożywasz codziennie przynajmniej 5-6 porcji warzyw dziennie. Na rynku możemy spotkać wiele wyciskarek. Z pozoru różnią się niewiele. Jednak diabeł tkwi w szczegółach – mocy wyciskarki, jakości wykonania (materiałów z jakich jest zrobiona), szybkości wyciskania soku (wbrew pozorom to bardzo ważny aspekt) i szybkości mycia (to również ważny element, który może spowodować, że będziemy chętni wyciskać sok lub po kilku tygodniach nasza wyciskarka wyląduje w szafce).
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wyciskarki do owoców i warzyw? Sprawdźmy jaką ma moc. Jest to szczególnie ważne jeśli chcemy wyciskać sok z twardych warzyw takich jak marchew, burak. Jednym z najmocniejszych silników na rynku posiada wyciskarka Kuvings B6000. 240 Wat mocy pozwala z łatwością kruszyć i wyciskać sok z najtwardszych warzyw. O tym się głośno nie mówi, ale moc wyciskarki bezpośrednio wpływa na szybkość wyciskania soku. Duża moc to jednocześnie możliwość wkładania całych warzyw i owoców do wyciskarki. Jeśli moc będzie niewystarczająca wówczas wyciskarka nie da sobie rady i się zblokuje. Przechodzimy do kolejnego ważnego elementu jakim jest krojenie na drobniejsze części produktów, które chcemy wyciskać.
Nie masz czasu na wyciskanie soku, bo przygotowanie produktów, ich krojenie zajmuje zbyt dużo czasu? Duża moc silnika pozwala na wkładanie całych warzyw i owoców. Większość wyciskarek ma mniejszą moc i dlatego też stosuje mniejszy otwór wsadowy na produkty. Oznacza to, że przed wyciśnięciem soku koniecznie musisz pokroić produkty na mniejsze części, które zmieszczą się w otworze wyciskarki. Kuvings B6000 jako jedna z pierwszych firm na świecie zastosowała tzw „big mouth”, czyli duży otwór wsadowy (7,5cm). Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba kroić warzyw na mniejsze porcje. Średniej wielkości jabłko czy marchew bez problemu mieszczą się w otworze. Wrzucamy produkty, a wyciskarka robi resztę. Oszczędzamy czas, a wyciskanie soku jest przyjemnością.
Wolnoobrotowe wyciskarki powinny być bardzo ciche. To ich przewaga nad wysokoobrotowymi sokowirówkami, które są głośne. W wolnoobrotowej wyciskarce powinieneś słyszeć odgłos miażdżonych warzyw bez huku silnika. Sokowirówka pracuje z prędkością od 6000 do 12000 obr./min co powoduje nie tylko spory hałas, ale też wytwarzanie się gorąca przez co giną cenne witaminy. Dla porównania Kubings B6000 pracuje z prędkością zaledwie 50 obr./min.
Łatwość mycia to kluczowy element motywujący do tego, aby jak najczęściej sięgać po zdrowe soki. Wyciskarka do soków i warzyw powinna się myć łatwo i szybko. Firma Kuvings wypracowała przez lata bardzo prosty system mycia, które zajmuje zaledwie kilka minut!
Ślimakowa czy pionowa wyciskarka do owoców i warzyw?
To kolejne istotne pytanie. Wyciskarki ślimakowe działają nieco inaczej niż wyciskarki pionowe.Związane jest to z budową wyciskarki. Wyciskarki ślimakowe mają 1 lub 2 ślimaki, które zachodząc na siebie miażdżą i wyciskają sok z produktów. Wyciskarki ślimakowe bardo dobrze sprawdzają się w wyciskaniu zielonych liści, ale gorzej radzą sobie z wyciskaniem twardszych warzyw, które trzeba kroić na małe kawałki, aby ślimaki mogły „złapać” produkt i go zmiażdżyć. Z kolei pionowe wyciskarki rewelacyjnie radzą sobie z wyciskaniem twardych, dużych warzyw i owoców. Wybór w dużej mierze zależy od preferencji użytkownika. Jeśli planujesz wyciskać głównie zieleninę kup wyciskarkę ślimakową (dobrym wyborem jest GreenStar). Jeśli chcesz często i w dużych ilościach wyciskać warzywa i owoce nie postaw na wolnoobrotową wyciskarkę pionową taką jak Kuvings EVO820 z dużym otworem.